You need to upgrade your Flash Player

Студентам - про декларування доходів

В порядку, встановленому Закону України від 22 травня 2003 року № 889-ІУ „Про податок з доходів фізичних осіб”(далі – Закон № 889), громадяни щорічно подають до податкової інспекції за місцем своєї реєстрації податкову декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік.

Відповідно до вимог Закону № 889 річна декларація подається платником податку, який або зобов’язаний подавати таку декларацію або має право подати таку декларацію на податковий кредит для отримання повернення частини сплаченого протягом 2009 року в бюджет податку з доходів.

Обов’язкове подання до 1 квітня, тобто не пізніше 31 березня 2010 року, декларації про майновий стан і доходи, отримані у 2009 році, передбачено для тих громадян, які отримували доходи не від податкових агентів, та доходи, з яких протягом року податок не утримувався, зокрема:
від нерезидентів (іноземні доходи);
від здійснення операцій з інвестиційними активами (продаж цінних паперів, корпоративних прав та інше);
у вигляді нецільової благодійної допомоги від благодійника - фізичної особи (у розмірі, що сукупно перевищує 940 грн. за рік, якщо громадянин має право на отримання податкової соціальної пільги або в будь-якому розмірі, якщо права на пільгу немає);
від надання майна в оренду фізичним особам (якщо громадяни, які подають декларацію, не є суб’єктами підприємницької діяльності);
у вигляді виграшів у гральних закладах;
від фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності;
у вигляді спадщини та подарунків;
інші доходи, які не були оподатковані протягом року за місцем виплати доходу.

Право подання декларації за бажанням з метою одержання податкового кредиту Законом № 889 надано тим громадянам, які мали протягом 2009 року документально підтверджені витрати у вигляді сум:

 

 • коштів (або вартості майна), переданих у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні, у розмірі від 2% до 5% від суми загального оподатковуваного доходу громадянина у звітному році;
 • коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена сім’ї першого ступеня споріднення (але не більше 940 грн. за місяць навчання);
 • процентів за іпотечним житловим кредитом. за умови, що об'єкт житлової іпотеки визначено як основне місце проживання;
 • витрат із: штучного запліднення; оплати вартості державних послуг, включаючи сплату державного мита, пов’язаних з усиновленням дитини;
 • витрат на сплату за власний рахунок страхових внесків, страхових премій та пенсійних внесків страховику–резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення тощо.
 • Для більшості громадян у сучасній економічній ситуації питання надання податкового кредиту є гостро актуальними. А найважливішими для студентів та їх батьків, як і в минулому році, є питання витрат на навчання та подання декларації для повернення з бюджету коштів внаслідок застосування права на податковий кредит,

Звертаємо увагу студентів!

Якщо студент одночасно з навчанням працює за трудовим договором та отримує заробітну плату, він самостійно подає декларацію з метою одержання податкового кредиту.
Якщо студент не має доходів у вигляді заробітної плати, то декларацію подає один із батьків (член сім’ї першого ступеня споріднення).

Обмеження права на нарахування податкового кредиту

Податковий кредит може бути нарахований виключно резидентом, що має індивідуальний ідентифікаційний номер.
Загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу платника податку, одержаного протягом звітного року як заробітна плата.
Якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкового кредиту за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Документи, які необхідно додавати до декларації:

 • копії документів, що підтверджують фактично понесені витрати, а саме: фіскальний або товарний чек, касовий ордер, товарну накладну, інші розрахункові документи;
 • договір із закладом освіти, яким визначено суму витрат на навчання;
  копію довідки про ідентифікаційний номер;
 • копію свідоцтва про народження дитини (батькам);
 • довідку від працедавця про суми нарахованого загального оподатковуваного доходу протягом 2009 року у вигляді заробітної плати та суми нарахованого (утриманого) та перерахованого до бюджету податку з цього доходу;
 • заяву про повернення коштів або щодо зарахування суми повернення у рахунок погашення інших своїх податкових зобов'язань.

Річні податкові декларації, які подаватимуть громадяни у зв’язку з реалізацією права на податковий кредит, органи державної податкової служби прийматимуть до кінця 2010 року.


Нагадуємо, що своєчасно сплачені податки – це шлях до підвищення добробуту кожного, це не тільки конституційний обов’язок кожного громадянина, а й можливість добровільного наповнення бюджету, від рівня якого залежить соціально – економічний розвиток району, міста та добробут усіх. Сподіваємось на розуміння та співпрацю.